گیاهپزشکی۸۴ باهنر کرمان
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
گیاهپزشکی۸۴ باهنر کرمان
  
 گیاهان و دانشجویان
 
آرشیو
موضوع بندی
 
یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1385
سفیدک پودری رز

* سفیدک سطحی یا پودری گل سرخ

علائم بیماری:

بیماری سفیدک سطحی شایع‌­ترین و مهم‌ترین بیماری در گیاهان گلخانه‌ای و باغچه‌ای است. علائم اولیه بیماری شامل

الف) بروز مناطق قرمز رنگ کمی برجسته و تاول مانند در سطح فوقانی برگ‌ها؛

 

ب) وجود توده سفید رنگ در قارچ که در حقیقت شامل مسیلیوم و کنیدی‌برهای آن است به صورت نواحی منفک و پراکنده در سطح برگ‌های جوان؛ که به تدریج این

 

ج) برگ­ها پیچیده و بد شکل شده؛ و نهایتاً توسط پوشش سفید رنگ قارچ پوشیده می‌شوند.

برگ‌های مسن ممکن است بد شکل شوند ولی نواحی نامنظم یا حلقوی شکل در این برگ­ها ایجاد می­گردد که توسط توده‌های قارچ پوشیده می­شوند. رشد قارچ در ابتدا روی انتهای آب‌دار و جوان ساقه بویژه در قاعده خارها دیده می­شود. توسعه حتی در هنگام بلوغ ساقه نیز ادامه دارد.

 

 

عامل بیماری:

-Erysiphe pannosa

-Sphaerotheca pannosa

قارچ عامل بیماری ممکن است گل­ها را مورد حمله قرار بدهد و بر روی دُمگل، کاسبرگ و نهنج گل بویژه هنوز زمانی که جوانه گل باز نشده است، رشد نماید. سفیدک‌­های حقیقی از راسته اریسفزو آسکوماسه هستند و سفیدک­های دروغی یا درونی بر‌خلاف سفیدک­‌های سطحی به گیاهان زینتی آسیب وارد نمی­کنند.

قارچ Erysiphe pannosa عامل بیماری، بعد از انتقال‌ به جنس Sphaerotheca pannos شناسایی شد. Sphaerotheca pannosa   بعد از آلودگی اولیه برروی گیاه میزبان یک توده نمدی شکل از مسیلیوم قارچ تشکیل می­دهد. ممکن است در برخی از ارقام آسکوکارپ قارچ عامل بیماری در توده مسیلیوم نیز مشاهده شود که تحت سه عنوان کلستو تی شیوم، کلستو کارپ و یا پری تی شیوم در منابع مختلف خوانده می­شوند.

آسکوکارپ­ها معمولاً کروی یا گلابی شکل به قطر 85 تا 120 میکرون بالغ می­شوند و دارای زاویه‌ی مسیلیومی کوتاه و قهوه­ای رنگ با دیواره عرضی هستند.

معمولاً اسفروتیکا پنوسل و رایته، هیتروتالیت است. آسکوکارپ و مسیلیوم عامل زمستان گذارنی قارچ هستند که کلستو تی شیوم‌ها در اواخر فصل ابتدا سفید رنگ و پنبه‌ای و سپس قهوه­ای، قرمز و نارنجی و در نهایت  تیره‌رنگ می­شوند.

 

 

مبارزه با بیماری:

در دنیا برخی از ارقام جدید رز تولید شده است که بسیاری از آن‌ها نسبت به بیماری سفیدک سطحی مقاوم هستند و از ترکیبات محافظت کننده در کنترل این بیماری بهره می­گیرند. هم‌چنین کاربرد قارچ­کش­هایی مثل بنومیل و تری‌فورین Triforine در کنترل بیماری مؤثر است. قطع اندام‌های هوایی آلوده در انتهای فصل و نابودی آن‌ها در مناطقی که دارای زمستان شدید هستند از زمستان گذرانی این قارچ ممانعت به عمل می­آورد. استفاده از قارچ­های محافظت کننده در یک برنامه زمانی هفت روزه با تکرار سم‌پاشی ضروری به نظر می­رسد.

 

 

* بیماری سفیدک سطحی در بنفشه آفریقایی

علائم بیماری:

علائم بیماری سفیدک سطحی در روی بنفشه آفریقایی

الف) لکه­ها روی برگ­ها، دمبرگ­ها و گل­ها ظاهر می شود 

ب) توده­های سفید رنگ پودری مسیلیوم و اسپورهای قارچ، تمامی برگ‌ها را می­پوشاند، یا اینکه به صورت لکه­های گرد مجزا در هر دو سطح برگ­ها باقی می­ماند. این لکه­ها در حدود یک سانتی‌متر می­باشند.

 

 

عامل بیماری:

قارچ Oidium عامل بیماری است.

 

 

مبارزه با بیماری:

مصرف بنومیل به میزان 12 گرم در 10 لیتر آب موثر گزارش شده است. دینوکارپ و گوگرد نیز تأثیرات خوبی در کنترل بیماری از خود نشان داده‌اند.

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 355723


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها